Rozhovor s autorkami divadelní hry      "Houbová omáčka"

19.04.2023

Není tajemstvím, že na 16. ročníku Divadelního festivalu ochotnických souborů Dobříš náš spolek odehraje v pátek 19. května od 19 hodin premiéru hry "Houbová omáčka", komedii o lásce a milostných touhách tří stárnoucích šlechtičen a jedné služtičky. Premiéra se blíží, tak je na čase vám představit i autorky hry, Danu a Radku Poslušnou. Dana si dokonce sama jednu ze svých postav zahraje. 

  • Milé dámy, umíme si představit poměrně dost činností, které máma s dcerou společně podnikají, jezdí na dovolenou, zavařují, pečují o zahrádku, nakupují, ale napsat společně divadelní hru, to se opravdu často nestává. Můžete nám prozradit, která z vás s tímto nápadem přišla a jak společná tvorba vypadala? Je "Houbová omáčka" vaší prvotinou, nebo už máte zkušenosti z předcházející spolupráce?

Radka: "Napsat hru byl maminčin nápad. Chtěla vytvořit komedii, kde by stejně jako v hereckém souboru bylo více žen než mužů. Je to její prvotina."

Dana: "Houbovku jsem začala psát na dovolené na zámku Kratochvíle. Neměla jsem s sebou ani žádný notes, tak jsem jí psala na kdejaký volný papír či leták. Po dalších úpravách a přepisování jsem dala hru Radce, aby jí přepsala na PC a upravila. Radka má s literární tvorbou bohatší zkušenosti než já, uspěla i v několika literárních soutěžích."

Radka: "Houbovka je ale dílo hlavně maminky, já vymyslela některé hlášky, udělala úpravy a trochu to zkrátila."

  • A co nám povíte k pikantnímu tématu vaší komedie? Zpracovat milostné touhy a představy stárnoucích žen laskavě, vtipně a s nadhledem, jak velká to byla výzva? Povíte nám, co vás inspirovalo?

Dana: "Inspirovala jsem se v osvědčených divadelních fraškách. A taky trochu v životě – kdo by občas neměl chuť svému milovanému manžílkovi naservírovat houbovou omáčku obohacenou nějakou tou mochomůrkou 😊?"

  • "Houbovka" je ve fázi intenzivních zkoušek a příprav na premiéru 19. května. Jaký je to pocit být svědkem toho, jak se vaše představy zhmotňují do reality? Dano, ty navíc jednu z postav sama hraješ. Jak se ti líbí být někým, koho jsi vymyslela?

Dana: "Původně jsem pro sebe psala postavu služky Marie, ale režisér Martin Zajíček, který hru i dramaturgicky upravil, mě přeobsadil do role romanticky založené Amálie. Asi měl pravdu, tato postava je mi bližší. Hraní mě velice baví, užívám si zábavné zkoušky a doufám, že všechna ta radost a sranda, kterou při nich zažíváme, se přenese i na diváky.

Jen je škoda, že i autor hry, může občas zapomenout text… 😊"

  • Jak jste si poradily v situacích, kdy jste měla každá svůj pohled? Snažila jsi se Dano využívat autoritu rodiče a mělo to efekt? Byla Radka Poslušná poslušná?

Dana: "Radčiny úpravy se mi většinou líbily."

Radka: "A ty co se nelíbily, jsme doladily společně. Někdy bývám i poslušná 😊."

  • A co maminčině hereckému výkonu říkáte Vy Radko? Účastníte se divadelních zkoušek nebo se necháte překvapit až na premiéře?

Radka: "Na zkoušky Houbovky nechodím, protože si chci hru užít až na premiéře, na kterou se moc těším."

Dana: "Na závěr bych ráda poděkovala všem spoluhercům, režisérovi Martinu Zajíčkovi a celému divadelnímu spolku Kruh, že Houbovou omáčku přivedli k životu."

  • Děkujeme za milý rozhovor a těšíme se, až se "Houbovka" dovaří a my ji společně s našimi diváky 19. května ochutnáme.