Ze vzpomínek Mirka Procházky

Nikdo z nás si nepamatuje historii lépe, než náš zakladatel.

Takže jsme s dovolením použili jeho vlastní slova.

Když jsem se vrátil z vojenské služby, tak mé kroky vedly do kulturáku, ale bohužel divadelní spolek již neexistoval. Přece jenom díky kamarádům a podpoře tehdejší "Mladé garnitúře" jsme nacvičili divadelní pohádku "MLUVÍCÍ PRSTEN" a pochopitelně i odehráli. Bratr Jirka hned nacvičil s dětmi další pohádku "O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku" a zase já další "Neohrožený Mikeš". Dokonce již jsme dali dohromady soubor "dospěláků" a nacvičil komedii "Gangsteři z Valance". Ještě připomenu, že jsem v roce 1967 přijal nabídku pracovat na půl úvazku jako ředitel Kulturního domu ROH pro potřeby celého města. Proto jsem mohl být k užitku právě tomuto ochotnickému spolku KRUH.

Avšak i mimo dříve sehraného kabaretu jsem nacvičil se spolkem KRUH také zpěvohru "V tichém domě na Čertovce" . Ta se totiž stala slavnostním představením, neb v roce 1956, byla tato budova, coby dřívější synagoga přebudována na současnou podobu Kulturního domu, tak v tento den 26.prosince 1956 byla slavnostním představením a tím otevřením tohoto KULTURNÍHO DOMU.

"Po sametové revoluci" jsem se opět vrhl do práce v oblasti kulturního dění. V kulturním domě na Dobříši připravil sál pro konání 1. svobodného máje 1990 a zavzpomínal na léta šedesátá, kdy se na stejném místě hrálo divadlo. A tak divadelní "starostroj" nastartovala hra Zlatovláska v prosinci 1993, kterou jsem pomohl uvést dětem ze 2. ZŠ na Dobříši.

Rovněž jsem byl požádán o pomoc ke znovuobnovení Okrašlovacího spolku.

V letech 1995-1997 za pomoci tehdejšího ředitele KD Pavla Bodora, jsem řešil nutnost vybudování horizontu, opony, světel a zvukového zařízení, dále zázemí v podobě šaten, kulisárny a dalších potřebností k "ochotničení". Vlastní divadlo však muselo jít stranou, a tak se až do roku 1997 nic nesehrálo.

Už v roce 1996 ale vznikl dětský soubor Kroužek, se kterým jsem nacvičil pohádku Mluvící prsten. Premiéru měla na Dobříši v květnu 1999. O rok dříve, tedy v roce 1998, jsem ale pomohl Radimu Weberovi a jeho souboru Větrník, kteří uvedli pohádku Broučci a v témže roce i pohádku Vodník Mařenka, kterou jsem se souborem nacvičil již já. V roce 2000 pak s dětským souborem Kroužek uvedl v KD Dobříš první dětský muzikál - Princezna Písnička a v roce 2001 další pohádku Sůl nad zlato. S dospělými ochotníky z Nového Knína a okolí opět spatřila světlo světa operetka V tichém domě na Čertovce, která se na Dobříší hrála v červnu 2001. V roce následujícím 2002 - přidal dětský soubor Větrník do výčtu pohádek také představení Křemílek a Vochomůrka a Princezna Solimánská, dětstký soubor Kroužek postihla puberta... S odrostlými dětmi, kterým se začalo říkat" Kružnice", jsem nacvičil hru Treperendy. Premiéru měla v dubnu 2003. A zlatá éra pokračovala. V roce 2004 sehrály děti Radima Webera pohádku Pasáček vepřů a ti starší hru Trojská válka. Pomohl jsem dokončit nácvik pohádky Strašidlo Bublifuk. S dospělými ochotníky jsem zrežíroval hru Dezertér z Volšan, která měla premiéru 26.prosince 2004. V roce 2005 uvedl premieru Molierova Lakomce Martin Zajíček. Nezapomněl jsem ani na mládež a nacvičil dětskou hru Jak květinky přezimovaly a větší děti z Kružnice sehrály premiérově Mirandolínu v červnu 2005 opět pod mým vedením.

Od roku 2006 se datuje historie ochotnických Festivalů na Dobříši.

Na prvním ročníku jsme sehráli hry Dezertér z Volšan a Ubrousku prostři se a náš Kroužek uvedl pohádku Neohrožený Mikeš.

V roce 2007 jsme na festivalu sehráli hru Gangsteři z Valance a náš Kroužek uvedl pohádku Žabí královna.

V roce 2008 nacvičil pod vedením Mirka Procházky Kroužek pohádku Dvě Maryčky a Kruh komedii Párty s blbcem.

V roce 2009 nastudovala Kružnice pod vedením Radima Webera divadelní hru Epochální výlet pana Broučka mezi indiány", která měla premiéru v dubnu.

V květnu 2010 se odrostlá mládež souboru Kružnice pomalu vydává svou cestou pod vedení Martina Zajíčka. Na Festivalu sehráli Hovory o štěstí mezi čtyřma očima. Kruh nacvičil Zločin na poště, který měl řadu repríz v širokém okolí ještě v roce 2010 a také v roce 2011, v němž jsem pak ještě nacvičil s dospěláky novou hru Hadí mlýn.

V květnu 2012 Kruh představil komedii Okénko, kterou režíroval Jiří Procházka a sehrál ji také v širokém okolí a nakonec 26.prosince na Dobříši.

Rok 2013 byl rokem, kdy divadelnímu spolku KRUH bylo neuvěřitelných 50 let!!

9.3.2013 se v sále KD Dobříš sešlo asi 60 lidí, kteří zavzpomínali na chvíle, kdy první divadelní pohádková hra Mluvící prsten započala novodobou éru divadelního spolku KRUH.

V květnu 2013 Kruh předvedl lidovou zpěvohru - V tichém domě na Čertovce. "Čertovku" soubor Kruh s radostí sehrál i 26.prosince 2013, neb stejný den v roce 1956 byl otevírán kulturní dům na Dobříši, a to právě touto zpěvohrou!!

V roce 2014 spolek zavítal do Sanatoria pod Pleší, kde byla sehrána v únoru Čertovka a v březnu pobavil pacienty úspěšným kabaretem s názvem "A jsme tu zase " a v květnu náš soubor zahrál Epochální výlet pana Broučka mezi indiány, naspanou Radimem Weberem, v úpravě Mirka Procházky. Tuto hru jsme v červnu opět předvedli v Nové Vsi po Pleší, tentokrát v tamní Sokolovně a v září jsem cestovali do Malé Hraštice. V listopadu soubor hostoval v Novém Kníně a v Žebráku se zpěvohrou - V tichém domě na Čertovce. 26. 12. se soubor představil domácímu publiku opět s fraškou - Pan Brouček mezi indiány.

Na počátku roku 2015 KRUH hostoval v Malé Hraštici opět s hrou Pan Brouček mezi indiány, ale v březnu sehrál na Dobříši Čertovku. Mladí členové spolku uspořádali týž měsíc dětský KARNEVAL v Novém Kníně. Na závěr festivalu čekala diváky zábavná S.H.O.W. v podání pořádajícího Disku. Tuto Show si spolek uvedl ještě na jindřichohradecku v obci Světce v srpnu a v prosinci opět na Dobříši.

V roce 2016 spolek Kruh započal s nácvikem hry Okénko a s představením vystoupil na konci roku v listopadu Na žebráku a na Dobříši. V průběhu července, září a prosince ale oprášil "Čertovku", kterou sehrál v Mníšku, Kamýku a o Vánocích na Dobříši.

Rok 2017 soubor zahájil 4. ledna, kdy jsme hostovali v Podlesí u Příbrami a v únoru v Chodouni s operetkou V tichém domě na Čertovce. Od ledna jsme nacvičovali novou hru J. Koloděje Postel pro Anděla, aneb všude leží peří, kterou jsme v premiéře zahráli jako třešinku na dortu při zakončení festivalu v KD na Dobříši a měla velký úspěch . Hostovali jsme pak s touto komedií ještě v Mirovicích, Žebráku, Neumětelích, Čenkově, Nové Vsi pod Pleší a v listopadu se také Dobříš dočkala reprízy.

Začátkem roku 2018 jsme zahájili nastudování nové hry Ervína Hrycha Přemyslův soud. Tuto hru jsme uvedli v premiéře na květnovém festivalu a pak reprízovali postupně v Mirovicích, Mníšku pod Brdy, v Chodouni, Rosovicích, na festivalu K.J.Erbena v Žebráku. Dále v Sedlčanech, Čenkově a také ještě na Dobříši 26.září, kdy vznikl záznam představení, který najdete na našem YouTube kanálu stejně jako další záznamy z našich představení. Poslední dvě reprízy jsme odehráli v lednu 2019 opět na Dobříši a ve Staré Huti u Dobříše.

V průběhu února a března 2019 jsme opět připravili program karnevalu pro děti v Novém Kníně, Oborách a Rybníkách. Starší členové také zajistili program pro setkání seniorů na Mníšku. Na festivalu jsme premiérově uvedli hru Na správné adrese pod vedením Táni Staffové. A na podzim jsme také zajistili moderování akce v Novém Kníně tzv. dýňování a další setkání seniorů tamtéž.

Na závěr roku naši členově již tradičně zajistili program a moderování při Setkání se sv. Mikulášem na Dobříšském náměstí kde jsme podpořili propagaci úspěšného projektu pro seniory "Dobříšská vnoučata".

Na podzim tohoto roku přerušila chod (nejen kultury) pandemie covid-19.

Bohužel 8. března roku 2020 Mirek odešel hrát a režírovat další představení do divadelního nebe.